V minulém článku jsme si řekli základní informace ohledně drahých kovů. Řekli jsme si, jaké jsou aktuální české puncovní značky a také, které historické puncovní značky se stále považují za platné.
V dnešním článku si povíme o zahraničních puncovních značkách, se kterými se na českém trhu smí obchodovat.
Kromě českých puncovních značek je na území ČR uznávaná celá řada dalších puncovních značek, které jsou v souladu s naším puncovním zákonem.
Na území České republiky jsou platné puncovní značky, které vycházejí z našeho členství v Evropské Unii, z členství v mezinárodní Konvenci (Úmluva o kontrole a označování předmětů z drahých kovů – The Convention on the Control and Marking of Articles of Precious Metals), a z dohody se Slovenskem po vzniku samostatné ČR.
Za platné puncovní značky se považují puncy Estonska, Finska, Irska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Velké Británie.
Dovezené zboží, které je podlimitní váhou (0,5g zlato a 3g stříbro) nemusí mít vyražený punc, musí být však označeno ryzostním číslem.
Puncovní konvence
Některé státy, které jsou členy Konvence (www.hallmarkingconvention.org), jsou členy Evropské Unie, jiné nikoli.
Členové Konvence:
- Česko
- Dánsko
- Finsko
- Irsko
- Izrael
- Kypr
- Lotyšsko
- Litva
- Maďarsko
- Nizozemsko
- Norsko
- Polsko
- Portugalsko
- Rakousko
- Slovensko
- Švédsko
- Švýcarsko
- Velká Británie
Nejnižší zákoná ryzost
Puncovní značky, které uznáváme za platné, musí dosahovat nejnižší ryzosti (585 pro zlato a 800 pro stříbro). Pokud je výrobek z kovu nižší ryzosti, nemůže být dovážen pro obchodovaní na českém trhu (i kdyby obsahoval platný punc daného státu).
Další informace
Vždy aktuální a detailní informace ohledně platných puncovních značek najdete na webových stránkách českého puncovního úřadu.
Počet komentářů: 1
By Zlato, stříbro a české puncovní značky | Bazary Měšec / 06 Čvn 2012 /
[…] Cenový rádce ← Jak zjistit aktuální ceny mobilních telefonů Zahraniční puncovní značky platné na území ČR → […]