Dnes tady pro vás máme opravdovou raritu. V bazarech se sice můžete setkat s nevídanými předměty, toto je ale opravdový poklad. Více než dvě staletí stará kniha, která, bez nadsázky, měnila svět. V tomto případě je slovo „starožitnost“ příliš slabé, povahou předmětu se blížíme spíše slovu „artefakt„.
Jedná se o knihu „Anleitung zu der Bergbaukunst„, v překladu „Úvod do hornictví„. Kniha byla publikována v roce 1773 a jedná se o zcela první vysokoškolskou učebnici hornictví. Kniha byla pro studium využívaná nejen na území Evropy, ale dostala se například i do Latinské Ameriky.
Autorem knihy je Christoph Traugott Delius, jenž byl vnímán na stejné úrovni, jako například Georgio Agricol, který sepsal “Dvanáct knih o hornictví a hutnictví”, nebo také Jan Dubravius, jenž napsal knihu “O rybnících”. Tyto tři knihy byly stěžejními prácemi své doby a daly se nalézt v sídlech majitelů velkostatků, v důlních městech ve španělských a holandských koloniích, ale také v jezuitských knihovnách. Tyto tři knihy přenášely znalosti z generace na generaci, z jednoho kontinentu na druhý a tím měnily celý svět.
Vzhledem k tomu, že naše země vždy byla (a stále je) velmi spjatá s hornictvím, dílo je tím pravým historickým pokladem nejen pro český průmysl, ale i pro celou zemi.
Kniha je psána v němčině, ale i dnes se dá zakoupit nové vydání přeložené do českého jazyka. Překlad knihy stojí cca 1.200,- kč a samotné přeložení knihy bylo tvrdým oříškem i pro nejzkušenější překladatele a pracovníky z oboru. Překladatel totiž musel znát nejen hornictví, ale také důlní měřičství a geologii. Dalším trnem v patě každého překladatele byly nebývale dlouhé věty a samozřejmě použití velmi starých výrazů, které se již dnes nepoužívají. Bylo tedy velmi náročné předat novodobému čtenáři samotnou myšlenku.
Autorem překladu je RNDr. Jiří Hlávka, který se velmi důrazně zajímal o historii hornictví. Za přeložení knihy Anleitung zu der Bergbaukunst byl nominován na ocenění Český Permon v kategorii “Počin roku”. Vyznamenání bohužel nemohl převzít, neboť 4. února 2012 zemřel. Nedožil se ani vydání českého překladu díla a ocenění namísto něj převzala 20. dubna 2012 jeho manželka s dcerou.
Hornictví patří k velmi oblíbeným sběratelským oblastem. Dnešní sběratelé milují sochy, odznaky, medajle, ocenění, náčiní… Jednoduše vše, co je nějakým způsobem propojeno s hornickou profesí. Tato kniha má ovšem nevyčíslitelnou cenu… Je to historická záležitost celé naší země. Takovýto artefakt v poličce sběratele jen tak nenajdete 😉
Co říkáte, není to úžasné (a někdy až neuvěřitelné), s čím může člověk přijít do styku?
Líbil se vám tento článek, tak neváhejte a sdílejte jej se svými přáteli, určitě se jim bude líbit také...
Zatím zde nejsou komentáře. Buďte první!