Zajímá vás, jak zjistit přibližnou cenu nějakého předmětu? Za kolik by se vaše věc dala prodat?
Pak pro vás bude dnešní článek velmi užitečný. V několika jednoduchých krocích vám ukážeme, jak zjišťujeme cenu různých předmětů my.
Není v ničích schopnostech mít přehled o všech cenách. Nikdo není schopen znát vše, co se mu může dostat do rukou (zejména pak, pokud pracuje v bazaru).
O mnoha věcech má člověk přirozený přehled. Kolik stojí kuchyňská vařečka, souprava příborů, nebo například obyčejný šroubovák. Co když se vám do ruky ale dostane něco jiného a vy potřebujete zjistit, za jakou cenu by se to eventuelně dalo prodat?
1. Krok – prodej na internetu, e-shopy
Může se jednat o Flash disk, MP3 přehrávač, nebo litý hrnec. Vždy se nejdříve podíváme na internet (využíváme katalog zboží na Seznamu – Zbozi.cz).
Výsledky je možné řadit buď podle toho, jestli se jedná o zboží nové či bazarové a také podle dalších kritérií:
- Podle nejlepší shody (Seznam nabídne podle něj nejvhodnější výsledky)
- Od nejlevnějšího
- Od nejdražšího
- Abecedně
Většinou se tedy snažíme zjistit, za kolik se dá předmět pořídit nejlevněji. Často mohou být totiž cenové výkyvy opravdu značné. Například jeden prodejce může věc nabízet za 1.999,- kč a jiný za 1.199,- kč. Není možné řídit se při prodeji tím, za kolik se dá věc pořídit nejdráž, ale za kolik se dá pořídit nejlevněji.
Poznámka: na internetu můžete také narazit na podvodné prodejce. Může se například stát, že uvidíte předmět za 9.999,- kč a dražší a jeden z prodejců jej bude nabízet za 1.999,- kč. V takovém případě je nutno si na daného prodejce “posvítit” a podívat se, jestli má zboží opravdu skladem, jestli je seriózní a jestli se nejedná o chybu. Zpravidla stačí prodejce kontaktovat a uděláte si obrázek :).
Podle toho, za kolik se dá zboží nejlevněji pořídit, již odvodíme prodejní cenu použitého zboží.
2. Krok – průzkum prodejů použitého zboží
Chceme-li zjistit tržní cenu použitého předmětu, díváme se zpravidla na internetový aukční portál Aukro. Aukro je v ČR nejrozšířenějším aukčním portálem. Zde si můžete udělat poměrně dobrou představu o tom, kolik jsou lidé ochotní za daný použitý předmět zaplatit.
Důležité – chcete-li zjistit, kolik jsou lidé ochotni za daný použitý předmět zaplatit, dívejte se na úspěšně ukončené (prodané) aukce.
Někdo se totiž může opakovaně snažit vystavovat předmět za příliš vysokou cenu, za kterou jej opravdu nikdo nechce. Takové výsledky Vás nezajimají. Pozornost tedy věnujte ukončeným aukcím.
3. Krok – věci, které nejsou na českém trhu dostupné
Pokud se na českých webových stránkách nemůžete své věci dopátrat, bude potřeba prozkoumat celý svět. Nejdříve se zkusíme podívat na fulltextové vyhledávání Seznamu a Google, jestli něco nenajdeme mimo “zbozi.cz”.
Když neuspějeme ani zde, hledáme pomocí Googlu po celosvětovém internetu, za kolik se dá daný předmět pořídit v zahraničí. Nesmíme také opomenout světově nejrozšířenější aukční portál eBay (www.ebay.com). Ovšem, pokud není předmět v České republice dostupný, je potřeba vzít také v úvahu zájem o něj. V takovém případě vycházíme také z toho, za kolik se dá pořídit srovnatelný předmět na českém trhu.
Výše popsané 3 kroky vám pomohou udělat si představu o tom, jakou má věc hodnotu. Pokud se vám stále nepodařilo hodnotu zjistit, napište nám e-mail a přiložte fotografie. Poradíme vám ;).
Zatím zde nejsou komentáře. Buďte první!